Obecny czas: 24 Cze 2018 22:34


Regulamin forum


Na tym forum można poruszać wszystkie tematy dotyczące życia młodych Polaków w Polsce i na obczyźnie.
Obowiązuje autocenzura dotycząca wulgaryzmów i podstawowej kultury zachowywania się w miejscu publicznym..
Wiek osób uczestniczacych w tym forum nie powinien przekraczać 35-go roku zycia.
Pisać mogą wyłącznie Polacy z Polskim Duchem Narodowym
Osoby starsze prosimy o logowanie się na forum Suwerenność.Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
 Aktualności ONR Podhale 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Aktualności ONR Podhale
Pogrzeb Kurierów Tatrzańskich

Z wielkim bólem informujemy, iż w ostatnich dniach zmarli dwaj Kurierzy Tatrzańscy, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych: Józef Hordyński i Stanisław Frączysty.


Oba pogrzeby odbędą się w najbliższy wtorek (10.02.2009r.). Józef Hordyński (związany przez lata z zakopiańskim Sokołem) zostanie pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Msza św. zaplanowana jest w Kościele na Krupówkach o 11.00, po czym Zmarły zostanie odprowadzony w ostatnią podróż. Pogrzeb Stanisława Frączystego odbędzie się w Chochołowie o godz. 14.00.

Członkowie ONR Podhale, mając na uwadze dokonania obu zmarłych, ich życie, to, jak wielką część siebie oddali w imię Niepodległej Rzeczypospolitej oraz drugiego człowieka, a także świadecto Prawdy, której służyli do końca swych dni, wyrażają swoje głebokie ubolewanie z powodu odejścia do Wieczności tych bohaterów. Jednocześnie przekazujemy kondolencje na ręce rodzin i bliskich Panów Józefa Hordyńskiego i Stanisława Frączystego. (ONR Podhale)


Poniżej zamieszczamy noty biograficzne obu zmarłych:

Hordyński Józef
(nr obozowy 347)


Image

Urodził się 14 marca 1917 r. w Zakopanem. W roku 1937 roku zdał maturę i ochotniczo wstąpił do wojska. Przydzielono go do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Jarosławiu, którą ukończył w 1938 roku. Studiował medycynę i wychowanie fizyczne w Krakowie.
Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli, zbiegł. Z Przemyśla przedarł się do Zakopanego, pomagał Stanisławowi Marusarzowi w działalności kurierskiej. Aresztowany w 1940, do KL Auschwitz trafił 14 czerwca tego roku z pierwszym transportem Polaków. Pracował jako sanitariusz w szpitalu obozowym. W listopadzie 1944 roku przewieziony do Oranienburga, a potem do Sachsenhausen, gdzie doczekał końca wojny.
Po wojnie ukończył studia, był trenerem narciarstwa w wojskowych klubach oraz kierownikiem rehabilitacji i gimnastyki leczniczej w uzdrowisku w Lądku Zdroju. Często spotyka się z młodzieżą i opowiadał o swych losach.
Członek władz statutowych Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, bardzo aktywny w Komitecie Wznoszenia Kopca Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu. Wspólnie z Wincentym Galicą przyczynił się do zachowania muzeum w podziemiach "Palace" w Zakopanem, dawnej katowni gestapo. Zmarł 4 lutego 2009 r.Frączysty Stanisław
(nr obozowy 27235)


Image

Legendarny kurier tatrzański, który w 1941 roku przeprowadził z Węgier do Polski marszałka Rydza-Śmigłego; więzień Palace,- zakopiańskiej katowni Gestapo, Montelupich, KL Auschwitz i Buchenwaldu. Za wyróżniającą się odwagę w pełnieniu służby kurierskiej w warunkach bojowych oraz za postawę wobec wroga po uwięzieniu, odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Po wojnie prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, wiódł spokojny, rolniczy żywot w Chochołowie. Nigdy nie zabiegał o zaszczyty dla siebie. Upominał się o innych. Doprowadził do uporządkowania mogiły żołnierzy rozstrzelanych przez Niemców w grudniu 1939 roku w Chochołowie, grobów partyzantów "Ognia" poległych w rejonie Chochołowa w 1947 roku. Przyczynił się do położenia pamiątkowych kamieni upamiętniających powstanie chochołowskie, miejsce, w którym przekroczył granicę Rydz-Śmigły, a na ścianie domu Franciszka Frączystego, w którym powołano oddział Dywersji Pozafrontowej, gdzie znajdował się kurierski punkt kontaktowy i gdzie zatrzymywali się wszyscy prowadzeni przez niego do kraju piłsudczycy, wmurował pamiątkową tablicę.
Wszelkie odznaczenia i dokumenty poświadczające wkład rodziny Frączystych w walkę o Polskę trzyma w kartonowym pudle. Dziad Stanisława, Szymon, walczył w powstaniu chochołowskim, za co był więziony przez Austriaków w twierdzy w Spilbergu. Brat, Franciszek, żołnierz 1920 roku, kurier Związku Walki Zbrojnej, zginął w KL Auschwitz. Drugi brat, Karol, poległ podczas wojny domowej w Hiszpanii. Trzeci brat, Gustaw, kawaler Orderu Virtuti Militari, kurier ZWZ, żołnierz Brygady Karpackiej, walczący pod Tobrukiem i Monte Casino, poległ pod Bolonią. Siostry - Rozalia, Władysława i Zofia - zaangażowane w działania konspiracyjne były więzione przez gestapo.
DELEGACJE ONR PODHALE BĘDĄ NA OBU POGRZEBACH.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!!

PAMIETAMY !!!


07 Lut 2009 23:51
Profil

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Panie Edwardzie nie wiem czy jest sens tworzyć tu nowe forum dla ONR Podhale. Chcąc przybliżyć naszą działalnośc w zupełności tu wystarczy zwykły (jeden) wątek tematyczny.


20 Lut 2009 15:35
Profil

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Re: Aktualności ONR Podhale
STOP pedofilii! Kara śmierci dla zwyrodnialców!


W związku z wydarzeniami, jakie wstrząsnęły w styczniu br. spokojnym zakątkiem Ziemi, jakim niewątpliwie jest podtatrzańskie Kościelisko, członkowie ONR Podhale zorganizowali w ostatnią środę akcję plakatowo-informacyjną pod hasłem „STOP pedofilii! Kara śmierci dla zwyrodnialców!” obejmującą następujące miejscowości: Kościelisko, Witów, Dzianisz i Chochołów.


Image

Nasze przedsięwzięcie spotkało się ze sporym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a rozmówcy zazwyczaj w pełni popierali „zaostrzenie kursu” wobec przestępstw na tle seksualnym, a w szczególności tych dotyczących nieletnich.

Wszystko zaczęło się od opisywanej przez lokalne i ogólnopolskie media sprawy próby uprowadzenia i gwałtu na jedenastoletniej dziewczynce idącej do szkoły. O ten haniebny czyn oskarżony został miejscowy listonosz, który po przesłuchaniu, zakończonym przedstawieniem wspomnianych zarzutów, został… wypuszczony na wolność. Jak tłumaczy zakopiańska prokuratura, dowody ponoć nie są wystarczające, aby zdecydować się na tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Takie zachowanie zbulwersowało mieszkańców Kościeliska i okolic, którzy zaczęli poważnie obawiać się o swoje pociechy. Wszyscy dziwią się, jak to możliwe, że potencjalny gwałciciel dalej jest na wolności. W takim wypadku tymczasowy areszt prewencyjny wydaje się rozsądnym wyjściem co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim ze względu na dobro i bezpieczeństwo dzieci. Biorąc jednak pod uwagę krewki charakter i tradycyjnie pojmowane pojęcie honoru i sprawiedliwości, jakim cechują się górale, nie można wcale wykluczyć próby ludowego samosądu, czego – jak mniemamy – sądowi biurokraci woleliby uniknąć… (ONR Podhale)

Źródło: www.onrpodhale.boo.pl


20 Lut 2009 15:38
Profil
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2009 23:23
Posty: 4788
Post Re: Aktualności ONR Podhale
harnaś napisał(a):
Panie Edwardzie nie wiem czy jest sens tworzyć tu nowe forum dla ONR Podhale. Chcąc przybliżyć naszą działalnośc w zupełności tu wystarczy zwykły (jeden) wątek tematyczny.


Jak Pan uwaza.
Zawsze jest Pan mile widziany tam gdzie tylko mozemy podejmowac wspolrace o znamionach Narodowych.
Sciganie pedalow po gorach jest widowiskowe ale malo Narodowe bo to jest wina wladzy ktora promuje zboczencow.
Moim skromnym zdaniem to sa tematy zastepcze a nawet hamulcowe ktore odwracaja uwage od faktycznego zagrozenia jakim jest "Strefa Podhale" pod Zydowska okupacja.
Narazie forum jest malo aktywne bo jedyne skierowanie mamy na Kronice Podhalan, dopiero sie przymierzam do wlasciwej promocji po mocnym ofortyfikowaniu serwerow.
Wowczas nie bedziemy w stanie kontrolowac duzego przeplywu informacji poniewaz nie dysponuje odpowiednim zapleczem.
Obecnie kilka razy dziennie nasi ludzie usuwaja shizoli namolnych ktorzy albo cos sprzedaja albo poprostu sie nudza i wypisuja glupstwa ktore kilka osob systematycznie usuwa.

Prosze sie podzielic wrazeniami z wystawy w Nowym Targu i napisac czy ktos od Was nawiazal kontakt z por. Hreska poniewaz jestem ciekawy jak sie sprawy potoczyly po moim wyjezdzie i czy nadal jest przesladowany przez komendanta Policji z Nowego Targu za to ze jest Polakiem.
Ja ciagle odrabiam zaleglosci zwiazane z przymusowym pobytem w Judenlandzie (tam gdzie kiedys byla Polska) i jak sie uporam z nalecialosciami to poskladam materialy nagrane oststnio na Podhalu, a sa to PERELECZKI.
Prosze tez o ocene stanu sytuacji na Podhalu, co trzeba zrobic zeby reaktywowac Ruch Narodowy.

_________________
adm


23 Lut 2009 09:45
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2008 09:23
Posty: 20
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Harnas , napisz ile osob liczy obecnie ONR Podhale i jaki jest podzial na role, chodzi mi konkretnie o to czy jestescie formalnie dzialajacym podmiotem czy dzialacie w podziemiu jak za okupacji Zydowskiej?


25 Lut 2009 21:43
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2008 09:23
Posty: 20
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Panie Maciejczyk , cos mi tu nie pasuje :?
Policja aresztuje niewinnego czlowieka za to ze mowi przwde i doprowadza na badania psychiatryczne jak za czasow okupacji Niemieckiej w calym malestacie "prawa" a nikt o tym nie mowi ani nie pisze poza Panem?
Zyjemy w dobie internetu i wszyscy wiemy ze gdyby taki incydent mial miejsce to by powstala wrzawa w sieci :roll:
Szukalam pod haslami Hreska i porucznik Hreska bez skutku, co Pan na to?


25 Lut 2009 21:49
Profil

Rejestracja: 27 Sty 2009 17:51
Posty: 28
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Harnas , napisz prosze co sie aktualnie dzieje na Podhalu bo w maju wybieram sie z Synem na wspinaczke po Tartrach to mozemy sie spotkac.
Mam kwatere w Dzianiszu gdzie spedzimy 6 dni a potem jedziemy w Bieszczady.
Ja tak naprawde jestem daleki od dzialalnosci zorganizowanej ale chetnie bym podyskutowal z kims kto dziala lub dzialal w ruchu mlodziezowym III RP , jak wiemy zdziesiatkowanym przez wladze.
Student


11 Mar 2009 22:52
Profil

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Magda napisał(a):
Harnas , napisz ile osob liczy obecnie ONR Podhale i jaki jest podzial na role, chodzi mi konkretnie o to czy jestescie formalnie dzialajacym podmiotem czy dzialacie w podziemiu jak za okupacji Zydowskiej?

Dawno nie miałem okazji zaglądać ne te forum.

Pani Magdo, ONR Podhale jest formalnie zarejestrowanym regionalnym stowarzyszeniem.
Więcej info o nas i naszj działalności na oficjalnej stronie internetowej: www.onrpodhale.boo.pl


23 Mar 2009 10:01
Profil

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Student napisał(a):
Harnas , napisz prosze co sie aktualnie dzieje na Podhalu bo w maju wybieram sie z Synem na wspinaczke po Tartrach to mozemy sie spotkac.
Mam kwatere w Dzianiszu gdzie spedzimy 6 dni a potem jedziemy w Bieszczady.
Ja tak naprawde jestem daleki od dzialalnosci zorganizowanej ale chetnie bym podyskutowal z kims kto dziala lub dzialal w ruchu mlodziezowym III RP , jak wiemy zdziesiatkowanym przez wladze.
Student

mieszkam na gminie w której znajduje się Dzianisz więc myślę że będzie okazja aby się spotkać...


23 Mar 2009 10:03
Profil

Rejestracja: 12 Paź 2008 09:20
Posty: 42
Post Re: Aktualności ONR Podhale
Edward Maciejczyk napisał(a):
Prosze sie podzielic wrazeniami z wystawy w Nowym Targu i napisac czy ktos od Was nawiazal kontakt z por. Hreska poniewaz jestem ciekawy jak sie sprawy potoczyly po moim wyjezdzie i czy nadal jest przesladowany przez komendanta Policji z Nowego Targu za to ze jest Polakiem.
Ja ciagle odrabiam zaleglosci zwiazane z przymusowym pobytem w Judenlandzie (tam gdzie kiedys byla Polska) i jak sie uporam z nalecialosciami to poskladam materialy nagrane oststnio na Podhalu, a sa to PERELECZKI.
Prosze tez o ocene stanu sytuacji na Podhalu, co trzeba zrobic zeby reaktywowac Ruch Narodowy.


Wokół legendy „Ognia”, opór przeciw zniewoleniu...

6 lutego br. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu przedstawiciele ONR Podhale z Zakopanego, Nowego Targu i Witowa wzięli udział w promocji książki „Wokół legendy „Ognia” opór przeciw zniewoleniu: Polska – Małopolska – Podhale 1945 – 1956” zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.


Książka jest zbiorem materiałów z ogólnopolskiej konferencji naukowej, jaka odbyła się w dniach 9-11 marca 2007 roku w Nowym Targu. Jej inicjatorem był nowotarski oddział PTH, współorganizatorem krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W 600 stronicowej publikacji zawarto 21 artykułów autorstwa pracowników naukowych z wielu placówek i instytucji, m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wydawnictwo zawiera również zapis z przebiegu dyskusji, jaka wywiązała się w czasie trwania konferencji. Uzupełnieniem książki jest 2 godzinny film dokumentalny z zapisem konferencji, dyskusji oraz rekonstrukcji historycznej, jaka odbyła się na nowotarskim rynku.

W ramach promocji książki odbył się również recital barda narodowego Andrzeja Kołakowskiego pt. „Oskarżani o wierność”, podczas którego autor wykonał pieśni o tematyce patriotyczno - narodowo - historycznej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż był to pierwszy koncert związany z szeroko pojętą muzyką narodową, czy też tożsamościową na ziemi podhalańskiej. Optymizmem napawa reakcja publiczności po każdym wykonanym utworze - braw nie było tu końca.

W holu MOK otwarta została wystawa pt. „Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-55”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. (baz)


Fotorelacja:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Źróło: www.onrpodhale.boo.pl


23 Mar 2009 10:06
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 55 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.