Strona 1 z 1

Wszystko przemija, pamięć z dzieciństwa pozostaje.

: 08 sty 2017, 9:26
autor: edward
https://www.youtube.com/watch?v=FFbfm4W ... itzvucD7Wc
Jerzy Kossela nie żyje. Współzałożyciel zespołu "Czerwone gitary", kompozytor, wokalista, gitarzysta i autor wielu tekstów zmarł w wieku 74 lat. To on napisał słowa piosenek, nuconych od lat 60. aż do dziś, takich jak "Matura", czy "Historia jednej znajomości". O tej smutnej wiadomości poinformowano na oficjalnej stronie zespołu.
Jerzy Kossela urodził się 15 lipca 1942 roku w Częstochowie. Od wczesnych lat młodości związany był z muzyką. Już w 1961 roku, gdy miał 19 lat, stworzył pierwszy zespół wokalno-instrumentalny "Elektron", który rok później przekształcił się w "Niebiesko-czarnych". Pełnił funkcję kierownika muzycznego oraz grał na gitarze. Właśnie z tym zespołem zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.
3 stycznia 1965 roku oficjalnie zarejestrowana została nazwa nowego zespołu "Czerwone Gitary", z którym Kossela związany był już do końca życia. Początkowo skład zespołu tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski, a w 1965 roku dołączył Seweryn Krajewski. W ostatnim czasie istnienia "Czerwonych Gitar" grupa koncertowała i nagrywała w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kossela, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Artur Chyb i Dariusz Olszewski. Ostatni koncert z udziałem Kosseli odbył się 21 listopada 2016 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
W 2011 roku Jerzy Kossela został odznaczony orderem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był też laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.